Technika nauki języka obcego dopasowana do Ciebie

Technika nauki języka obcego dopasowana do Ciebie

union-jack-1027895_640

Kiedy nosimy się z zamiarem rozpoczęcia nauki języka obcego, ważne jest, abyśmy dobrali technikę, która będzie odpowiadała naszym możliwościom. I nie chodzi tu wcale o aspekt pieniężny, choć wiadomo, że on również jest ważny. Każdy człowiek jest inny i może się okazać, że metoda nauki, dzięki której nasz znajomy perfekcyjnie opanował angielski, w ogóle na nas nie działa. Może to być naszą winą w momencie, kiedy nie przykładamy się odpowiednio do uczenia się. Często jednak jest tak, że to nie my jesteśmy za to odpowiedzialni.

Wizualna metoda nauki

Najprościej mówiąc, jest to technika, która wykorzystuje obrazki. Nie jest to sposób kompleksowy, jednak może pomóc w zapamiętywaniu słownictwa. Do takiej nauki można wykorzystywać chociażby fiszki. Są to karteczki, które w tym wypadku na jednej stronie będą miały narysowany dany przedmiot lub zwizualizowane hasło, na drugiej natomiast odpowiedź w języku obcym. Zestawy do takiej nauki można bez problemu kupić w księgarniach czy sklepach internetowych. Warto pamiętać, że przez naukę z fiszek nie opanujemy całego języka, na który nie składa się tylko słownictwo, ale wiele innych części, jak gramatyka czy wymowa.

Skojarzeniowy sposób zapamiętywania słówek

Najczęstszym błędem uczenia się słownictwa jest wypisywanie na kartce kilkudziesięciu nowych wyrazów w języku obcym, a następnie polskim, i bezustanne ich powtarzanie. Wydaje nam się, że już nauczyliśmy się wszystkich słówek z kartki, ale wystarczy tydzień, a nawet parę dni, aby wyleciały nam one z głowy. Jest to może i dobry sposób, jednak za jego pomocą można nauczyć się tylko tego prostszego dla nas słownictwa. Jeśli z jakimiś wyrazami mamy problemy, najlepiej jest zastosować metodę skojarzeniową. Polega ona na tym, że wybieramy słówko, które jest dla nas trudne do przyswojenia. Następnie próbujemy w prosty sposób skojarzyć je z innym polskim słowem, na przykład na zasadzie podobnego brzmienia. Jeśli jest to trudne, słowo można rozbić na dwie części i do każdej z nich znaleźć wyraz po polsku. Następnie układamy w swojej głowie historyjkę, która zawiera wszystkie trzy wyrazy, razem z polskim odpowiednikiem. Chodzi o to, aby była ona możliwie jak najbardziej absurdalna, bo dzięki temu najłatwiej będzie nam ją zapamiętać. Metoda ta jest dość czasochłonna, dlatego poleca się ją stosować do takich wyrazów, z których nauką mamy naprawdę duże problemy.

Nie zapomnijmy o najważniejszym

Przedstawione metody są niestety dobre tylko wtedy, kiedy chodzi o naukę nowego słownictwa. Nie pomogą nam one zbytnio w samym posługiwaniu się językiem, nieważne czy to ustnie, czy pisemnie. Dlatego wciąż najbardziej popularną i najszerzej stosowaną jest bezpośrednia metoda nauki języka obcego. Nie musi ona być bowiem używana do tego, aby przyswoić sobie tylko język angielski. Jest ona tak dobra i polecana przez to, że stara się oswoić ucznia nie tylko ze słownictwem, ale również z gramatyką i samym językiem poprzez pisanie, mówienie i słuchanie w nim. Wizualną lub skojarzeniową metodę można więc stosować jako uzupełnienie do tej bezpośredniej, podstawowej.

 

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl

Dodaj komentarz