Beton i jego zastosowanie

Beton i jego zastosowanie

Bez betonu trudno wyobrazić sobie jakikolwiek plac budowy. Czym jest beton i jak go wybrać w zależności od wykonywanych prac?

Beton towarowy

Beton towarowy jest wyrabiany w betoniarniach i specjalnymi samochodami transportowany na plac budowy. Dzięki temu, że cała produkcja jest zautomatyzowana, można mieć pewność, że mieszanka ma wymagane parametry. W skład betonu towarowego wchodzą: cement, woda, kruszywa (drobne lub grube) i środki uszlachetniające. Odpowiednio dobrana mieszanka twardnieje i powstaje w ten sposób bardzo wytrzymały beton.

Beton towarowy stosuje się do budowy elementów nośnych. Jest on również wykorzystywany do budowy dróg. Przy zakupie betonu warto postawić na sprawdzonych, godnych polecenia producentów. Wśród nich znajduje się beton Olesno.

Beton towarowy to alternatywa dla betonu zwykłego, który produkuje się na budowie. W tym przypadku, nie ma żadnej gwarancji, że mieszanka jest idealna. Trudno na budowie zachować odpowiednie, jednakowe proporcje poszczególnych składników. Każda kolejna porcja wychodząca z betoniarki zawsze będzie się różnić od kolejnej. 

Klasyfikacja betonu

Beton dzielimy ze względu na gęstość. W Polsce obowiązuje norma  PN-EN 206+A1:2016-12 (Beton – Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność). Zgodnie z tymi normami wyróżniamy trzy rodzaje betonu:

  • beton lekki,
  • beton zwykły,
  • beton ciężki.

Domieszki do betonu

Wiadomo, że głównymi składnikami betonu są: woda, kruszywo i spoiwo hydrauliczne. Jednak w naszym zmiennym klimacie beton musi być wzbogacany różnego rodzaju domieszkami. Wynika to z różnorodnych warunków pogodowych. Latem do betonu stosuje się domieszki opóźniające schnięcie, natomiast zimą domieszki chemiczne odporne na niskie temperatury.

W zależności od stosowanych domieszek beton schnie szybciej lub wolniej. Nowoczesne technologie pozwalają na dostosowanie mieszanki odpowiednio do jej przeznaczenia.

Prefabrykaty betonowe

Coraz popularniejsze stają się tzw. prefabrykaty betonowe. Są to gotowe elementy ułatwiające prace budowlane. Prefabrykaty betonowe łatwo się produkuje i łatwo montuje. Są bardzo trwałe, ponieważ do ich produkcji stosuje się technologie niemożliwe do osiągnięcia na placu budowy. Ponieważ produkcja prefabrykatów jest powtarzalna, każdy kolejny element jest identyczny jak poprzedni. Wszystko na temat prefabrykatów betonowych można znaleźć tutaj: http://wlodar.com.pl/.

Dodaj komentarz