Pożyczka dla małych firm, czyli jakie formalności należy spełnić

Pożyczka dla małych firm, czyli jakie formalności należy spełnić

keyboard-621832_1280Żeby zarabiać, trzeba inwestować. To złota zasada znacznie zwiększająca szanse sukcesu wszystkim przedsiębiorcom biorącym ją sobie do serca. Bez względu na rozmiar firmy, usługi lub produkty, które jako właściciele oferujemy klientom – bez ciągłych innowacji i wyprzedzania licznej konkurencji o krok może czekać nas przykre doświadczenie związane z zamknięciem działalności. Działając lokalne czy na cały kraj, musimy wciąż aktualizować swoją wiedzę i przeznaczać środki na nowoczesny sprzęt i poszerzanie oferty. Cóż, łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Inwestycje w siebie lub personel, w nowoczesne sprzęty lub budynki często wiążą się ze sporej wielkości kosztami, które w konkretnej chwili mogą nas przerastać. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za wygodną formą dofinansowania.

Pożyczka to bardzo atrakcyjny rodzaj wsparcia. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest szybkość, z jaką pożyczkodawca podejmie decyzję o przyznaniu nam pożyczki, natomiast dopełnienie wszystkich formalności nie jest ani trudne ani skomplikowane. – Przede wszystkim należy się rozeznać czy oferta dotyczy rodzaju firm, pod który się zaliczamy. Niektóre pożyczki lub programy wsparcia kierują swoją ofertę np. jedynie do mikroprzedsiębiorstw, a my zatrudniając więcej niż 10 pracowników już taką firmą nie jesteśmy. – radzi specjalista TISE S.A. – Dobrą firmę oferującą wsparcie finansowe łatwo znaleźć w sieci, jednak zawsze należy sprawdzić, czy swoją ofertą obejmuje ona nasz region zamieszkania. Jeżeli już wiemy u kogo będziemy się ubiegać o pożyczkę możemy rozpocząć proces dopełniania formalności, na które składa się przede wszystkim złożenie wszystkich potrzebnych dokumentów. – dodaje.

Na stronie internetowej lub poprzez kontakt osobisty z przedstawicielem firmy udzielającej pożyczki możemy bez problemu dowiedzieć się, jakie dokumenty są konieczne w procesie ubiegania się o wsparcie dla przedsiębiorstwa. Przede wszystkim należy zapoznać się z regulaminem i złożyć wniosek o pożyczkę. W przypadku tego drugiego mamy do czynienia z dość obszernym dokumentem, jego dokładne wypełnienie jest jednak konieczne, jeśli zależy nam na pozytywnej odpowiedzi. Pytania będą dotyczyły nas oraz firmy, wyszczególnienia wszystkich inwestycji, na które planujemy przeznaczyć pieniądze, opisu prowadzonego przez nas biznesu i samego projektu lub przedsięwzięcia, na które potrzebne nam są środki. Wypełniając wniosek należy poświęcić każdemu pytaniu odpowiednią ilość czasu i zastanowienia, ponieważ to głównie na podstawie tych odpowiedzi pożyczkodawca rozpatrzy naszą aplikację. Na pytania otwarte odpowiadajmy prosto i rzeczowo, a cały dokument uzupełnijmy wyczerpująco, a przede wszystkim zgodnie z prawdą.

Wraz z powyższym dokumentem jesteśmy zobowiązani dostarczyć szereg załączników uzupełniających i potwierdzających dane, które zawarliśmy we wniosku: kserokopie dokumentu tożsamości, zaświadczenia REGON, ZUS, US i NIP, odpis z Krajowego Rejestru Sądowego oraz wydruk z CEIDG. Ponadto musimy przekazać dokumenty finansowe, które nakreślą obraz sytuacji, w jakiej znajduje się firma i potwierdzą, że nie ma ona żadnych zaległych długów. Wśród załączników muszą się znaleźć także dokumenty dotyczące zabezpieczenia pożyczki – to, jakie to dokumenty, zależy od formy zabezpieczenia, którą zaoferujemy. Jeżeli ma to być poręczenie, koniecznie musimy dostarczyć oświadczenia majątkowe swoje oraz żyranta, jeżeli będzie nim zastaw przedmiotów musi to być jakikolwiek dokumenty potwierdzający prawo własności (faktury, dowody zapłaty, umowy zakupu itd.), a w przypadku hipoteki pod nieruchomości – numer księgi wieczystej, wycena lub informacja o wartości nieruchomości.

Dodaj komentarz