Jak zabezpieczyć się przy pracy na wysokości?

Jak zabezpieczyć się przy pracy na wysokości?

construction-681550_640Praca na budowie może być szczególnie niebezpieczna. Plac budowy jest przestrzenią, na której gromadzi się dużą liczbę ludzi, maszyn i materiałów niezbędnych do wykonania obiektu budowlanego. Dla zabezpieczenia pracowników stosuje się nowoczesną odzież roboczą lub ochronną. Praca na budowie często ma dużo wspólnego ze sportem. Poruszamy się i potrzebujemy do tego odpowiednich ubrań, które nie będą krępować naszych ruchów. To chyba wydaje się oczywiste.

Oczywiste również jest, że czynności na budowie nie są wykonywane jedynie na poziomie gruntu. Występuje również wiele prac na wysokościach, np. na dachach, kominach, mostach, estakadach lub przy rynnach i oknach. Prace budowlane na wysokości często są wykonywane w otwartej przestrzeni, przez co pracownik jest dodatkowo narażony na różnego rodzaju niebezpieczeństwa (poślizgnięcie się, potknięcie, utrata równowagi w wyniku silnego podmuchu wiatru lub upadek z rusztowania).

Pracownicy wykonujący pracę na wysokości powinni być zabezpieczeni przed upadkiem z wysokości, dlatego też oprócz odzieży ochronnej i roboczej należy korzystać ze wszelkich dostępnych zabezpieczeń zbiorowych i indywidualnych środków ochrony.
Do zabezpieczeń zbiorowych zaliczamy balustrady i krawężniki (np. na rusztowania) oraz poprzeczki. Przy pracach na słupach, masztach, konstrukcjach wieżowych lub kominach należy stosować indywidualne środki ochrony. Są to szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa, którą mocujemy do stałych elementów konstrukcji lub szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym. Należy również pamiętać o stosowaniu hełmów ochronnych, przeznaczonych do pracy na wysokościach.

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu pracownikowi bezpieczne miejsce pracy. Spełniając wymagania dotyczące odzieży ochronnej, które są ściśle sprecyzowane w przepisach prawnych, uniknie niepotrzebnych zagrożeń i zagwarantuje swoim pracownikom bezpieczeństwo.