Sztuka sakralna w Rewalu

Sztuka sakralna w Rewalu

japan-449822_640Jeżeli spędzając urlop nad morzem powoli nudzą nas dni spędzane na jedzeniu i wylegiwaniu się na plaży, nie powinniśmy mieć sobie za złe, że nie umiemy cieszyć się z odpoczynku. Może po prostu nie pasuje nam taka bierna forma spędzania wolnego czasu. Na szczęście polskie wybrzeże jest pełne atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzania, dzięki czemu wakacje możemy spędzić aktywnie, z korzyścią dla naszego zdrowia i wiedzy.

Warta uwagi jest gmina Rewal i co najmniej dwa ciekawe obiekty sakralne, dla których warto wynająć pokoje i stworzyć swoją bazę noclegową. Pierwszy z nich to kościół w Trzęsaczu, a właściwie jego ruiny. Z całej budowli pozostała tylko jedna ściana, wiąże się z nią historia, która do dzisiaj jest symbolem kruchości ludzkich możliwości wobec siły żywiołów. Kościół na klifie powstał pomiędzy XIV a XV wiekiem, na środku wsi, ok. 1870 metrów od morskiego brzegu i był pierwszą budowlą sakralną w regionie. Wskutek siły Bałtyku i przesuwania się brzegu kościół znajdował się coraz bliżej morza – w 1891 roku widoczne stały się pierwsze kamienie fundamentowe, a w 1901 runęła cała ściana północna. W miarę upływu lat morze zabierało kolejne części świątyni. Ostatnie osunięcie miało miejsce w 1994 roku, kiedy runęła połowa ściany południowej – właśnie wtedy zaczęto walczyć o uratowanie części zabytkowego kościoła, która do dzisiaj jest dla wielu zwiedzających ważnym punktem poznania historii polskiego wybrzeża.

Również w Trzęsaczu znajduje się piękny neogotycki kościół wybudowany w latach 1874-1880. Większość wyposażenia została przeniesiona z kościoła na klifie. Świątynia znacznie ucierpiała podczas II Wojny Światowej, jednak do dzisiaj przywrócono jej dawną świetność. Kościół posiada wszystkie typowe cechy kościoła neogotyckiego, z tego względu powinien go zobaczyć każdy amator historii sztuki.

Jeżeli zatem mamy ochotę, także podczas wakacji, poświęcić chwilę na zobaczenie niesamowitych miejsc, warto wynająć pokoje dla siebie i rodziny w gminie Rewal. Niewielu interesuje się historią sprzed wieków, którą można poznać nad polskimi plażami. Szkoda, bo ta często okazuje się niesamowita.