Komputer w klasie biznes

Choć rynek sprzętu elektronicznego prężnie się rozwija, a ceny za sprzęty dość szybko spadają, to wciąż dla większości Polaków zakup nowego komputera bywa poważnym problemem finansowym. Warto jest więc w takiej sytuacji rozważyć zakup komputera używanego. Dlaczego?

Komputery poleasingowe

Czym właściwie są komputery poleasingowe i dlaczego warto zdecydować się na taki wybór? Komputer poleasingowy to nic innego, jak wypuszczony na rynek konsumencki komputer stworzony do pracy w firmie. Po skończonej umowie leasingowej firmy wyprzedają sprzęty w niższych cenach. Jest to więc synonim komputera klasy biznes. Czym różni się taki sprzęt od zwykłego nowego komputera? Przede wszystkim ceną. Komputery biznesowe, jako że są sprzętem używanym, sprzedają się w zdecydowanie niższych cenach. Jednak to nie wszystko. Warto także wiedzieć, że komputery biznesowe zdecydowanie różnią się od tych, które wypuszczane są na rynek konsumencki. Ponieważ muszą sprostać specjalnym zadaniom, często posiadają o wiele lepsze parametry oraz dodatkowe zabezpieczenia, na które nie możemy liczyć w przypadku zwykłego komputera. Nie są również bardzo wyeksploatowane, ponieważ zwykle wykorzystywane są w korporacjach do typowych prac biurowych. W większości przypadków nie pojawiają się więc komputery typowo gamingowe z na przykład szybką kartą graficzną.

Gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?

Sprzedażą komputerów poleasingowych zajmują się firmy sprzedające używany sprzęt komputerowy. Ich strony łatwo odnaleźć można w sieci. Również na popularnych portalach aukcyjnych aż roi się od ciekawych ofert. Kupując jednak jakikolwiek komputer, szczególnie taki używany, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest oprogramowanie – trzeba sprawdzić czy system operacyjny posiada licencję i jest w języku polskim, bowiem wiele z komputerów poleasingowych są do Polski importowane. Sprawdź również dokładnie wszystkie parametry, zorientuj się, czy przed zakupem możesz sprawdzić działanie komputera, dowiedz się o historii i pochodzeniu sprzętu, którym jesteś zainteresowany. Każdy taki komputer powinien posiadać pełną dokumentację. Zwróć również uwagę na stan techniczny urządzenia oraz na długość trwania gwarancji, bowiem kupując komputer używany, często jest on jeszcze objęty gwarancją producenta. Natomiast kupując taki komputer ze sklepu zajmującego się ich dystrybucją, zazwyczaj to sprzedawcy udzielają około pół rocznej gwarancji.