Metody nauki języka angielskiego z wykorzystaniem nowych technologii

Metody nauki języka angielskiego z wykorzystaniem nowych technologii

uk-1067140_640

Wraz z pojawieniem się internetu i coraz to nowszych urządzeń, szkoły języków obcych i innego rodzaju przedsiębiorstwa starają się zaoferować takie sposoby nauki, które potrafiłyby wykorzystać potencjał nowoczesnych technologii. Nie jest to wcale błędnym zachowaniem, ponieważ ludzie, szczególnie ci młodzi, szukają metod nauki, które wymagałyby od nich jak najmniejszego wkładu nie tylko pieniędzy, ale i czasu.

Nauka przez sms

Jest to nowy sposób, o którym nie jest zbyt głośno. Polega on na tym, że osoba wykupująca pakiet, codziennie dostaje dawkę wiadomości tekstowych, dzięki którym przyswaja wiedzę. Występuje kilka kursów przez sms, za pomocą których możemy poznać nowe słownictwo, gramatykę, idiomy czy na przykład język filmu i piosenek. Istnieje również pakiet dla biznesmenów, przez który łatwiej będzie im pisać maile do partnerów i klientów za granicą. Ponadto dzięki takim wiadomościom będą mogli brać czynny udział w spotkaniach biznesowych. To metoda nie cieszy się zbyt dużą popularnością być może dlatego, że taki pakiet jednak kosztuje. Nie jest to zbyt duża kwota, ale trudno tak naprawdę odpowiedzieć na pytanie, czy cena jest adekwatna do oferowanej wiedzy.

Testy online

Inną metodą, stawiającą na wykorzystywanie nowych technologii, są testy i różnego rodzaju ćwiczenia online. Aby dawały one widoczne efekty, osoba ucząca się języka musiałaby spędzać nad nimi sporo czasu. W dobie smartfonów i obszernych pakietów internetowych, gdzie z sieci można korzystać nawet w autobusie czy pociągu, nie wydaje się to być tak złym pomysłem. Na pewno jest to dobry sposób, kiedy chcemy na przykład sprawdzić poziom posiadanej już wiedzy, dowiedzieć się, na jakim etapie nauki jesteśmy. Jak wiele nowoczesnych metod nauki języków obcych, nie jest to jednak kompleksowa, całościowa technika.

A może mailowo?

Już od wielu lat firmy proponują korespondencyjną naukę języków obcych. Sposób ten ewoluował, kiedy w naszych domach na dobre zagościły komputery osobiste i laptopy ze stałym dostępem do internetu. Teraz lekcji języka angielskiego można podejmować się przez skrzynkę mailową. Możemy zapisać się na subskrypcję, dzięki której raz dziennie lub tygodniowo będziemy dostawać na swojego e-maila wiadomości zawierające lekcję lub porcję słówek do nauczenia.

Maile i smsy z lekcjami języka angielskiego dobre są dla osób, które mają problem z systematycznością. Mogą one przeczytać wiadomości zaraz po tym, kiedy je otrzymają, lub później, w wolnej chwili. Testy online są już jednak dla tych, którzy mają w sobie choć trochę samozaparcia i motywacji. Trzeba pamiętać o tym, że żadna z powyższych metod nie nauczy nas języka angielskiego na zadowalającym poziomie. Mowa tutaj o takim etapie, na którym bez problemu będziemy mogli porozumieć się po angielsku nie tylko ze swoimi znajomymi w ramach ćwiczeń, ale także z cudzoziemcami. Taki wynik nauki może zapewnić tak naprawdę tylko bezpośrednia nauka języka obcego. Co prawda jest ona starsza niż te z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, ale nastawiona jest na kompleksową naukę i przede wszystkim mówienie. Niestety obecnie o umiejętności porozumiewania się za pomocą innych języków powoli się zapomina.

 

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl

Dodaj komentarz