Nakrętki pazurkowe – z czego są zbudowane?

8891650222_a281617d86Nakrętki pazurkowe zbudowane są głownie ze stali węglowej, czyli stopu stali z węglem oraz  pierwiastkami takimi jak: krzem,azot, tlen, siarka czy  fosfor, które są niezbędne do uzyskania pożądanego efektu.

Stal poddaje się procesom obrabiania plastycznego a potem obróbce cieplnej lub cieplno-chemicznej. Stal ta jest zazwyczaj nierdzewna (czyli taka, która ma wysokie właściwości fizykochemiczne odporne na korozję) i kwasoodporna (to znaczy ze jest odporna na działanie kwasów o mniejszej mocy od kwasu siarkowego).

Następnym procesem w tworzeniu nakrętek pazurkowych jest wybór rodzaju pokrycia odpowiednią powłoką. Zazwyczaj pokrywa się powłoką cynkową. Powstaje ona w wyniku reakcji stali z cynkiem poprzez zanurzenie na kilka minut nakrętki w kąpieli roztopionego cynku w temperaturze około 450 stopni Celsjusza.

W trakcie takiej kąpieli zachodzą między nimi reakcje chemiczne, gdzie cynk przenika na zewnętrzną warstwę nakrętki i pokrywa ją i tworzą stop. Po takim zabiegu nakrętka zostaje studzona w zimnej wodzie.

Stosuje się również wykonywanie powłoki galwanicznej. Tworzona jest z czystych metali lub ich stopów i w zależności od potrzeby mogą one być jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe( na przykład nikiel, miedź i chrom). Powłokę galwaniczną na nakrętkach pazurkowych stosuje się po to, aby była na nich odpowiednia powłoka ochronna, która ma chronić przez korozją( czyli zżerania materiału) lub przed ścieraniem tworzywa.

W ten sposób wykonana nakrętka daje niemalże 100 % gwarancji na to, że będzie ona służyć bez awaryjnie.