Lekarze również są narażeni na choroby stóp

Lekarze również są narażeni na choroby stóp

300_300_productGfx_e835f1e4e68838bc29f6f97fd4e85449Skóra stóp często ma bezpośredni kontakt z otoczeniem. Częste urazy oraz pocenie się naraża je na różne choroby dermatologiczne. Mogą one mieć charakter zakaźny, jak np. grzybica czy drożdżyca stóp i paznokci. Mogą to być również zmiany spowodowane noszeniem niewygodnego obuwia.

Bardzo często osoby, które w pracy muszą dużo chodzić lub stać w jednej pozycji skarżą się na bóle stóp. Przeważnie za przyczynę takiego stanu rzeczy uznaje się przemęczenie stóp. Niestety ciągle odczuwany ból może świadczyć także o poważnym problemie, który najczęściej jest spowodowany źle dobranym obuwiem. Co ważne, również lekarze są narażeni na tego typu schorzenia. Wynika to z faktu, że praktycznie cały dzień pracy spędzają na nogach, biegając od sali do sali lub stojąc przy stole operacyjnym.

Żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób stóp wśród personelu medycznego, szpitale zaopatrują swoich pracowników w profesjonalne obuwie ochronne. Jest ono wykonane z materiału odpornego na pot, neutralizującego przykre zapachy oraz hamującego rozwój bakterii i grzybów. Nie jest toksyczne, za to zapewnia komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. W każdym bucie powinna znaleźć się wkładka, która pochłania wstrząsy występujące w trakcie chodzenia w okolicy pięt, zmniejsza występowanie mikrourazów oraz zapobiega nadmiernemu zmęczeniu stóp. W dolnej oraz bocznej części buta znajdują się otwory pozwalające na swobodny przepływ powietrza, co umożliwia utrzymanie suchych i chłodnych stóp przez cały dzień. Buty przeznaczone do noszenia przez personel medyczny to także obuwie do sterylizacji, odporne na różne czynniki chemiczne i biologiczne.

Dzięki takiemu obuwiu ochronnemu lekarze oraz reszta personelu medycznego są mniej narażeni na wystąpienie nie tylko grzybicy, ale również halluksów, odcisków i modzeli. Coraz więcej szpitali decyduje się na indywidualne dopasowanie obuwia do stopy pracownika, co uniemożliwia wystąpienie takich schorzeń jak zapalenie kości piętowej (na które narażone są wszystkie osoby chodzące po twardym podłożu w butach z nieodpowiednią podeszwą) czy wrastanie paznokcia.

Dobrze dobrane obuwie ochronne pozwala lekarzom skupić się na jak najlepszym wykonywaniu swojej pracy. Nie muszą martwić się, że ból stóp zakłóci ich koncentrację i wpłynie niekorzystnie na wykonywane czynności mających przywrócić pacjentów do zdrowia (przy których, jak wiadomo, nie wolno popełniać błędów).

Dodaj komentarz