Konstrukcje drewniane i sposoby ich łączenia (wkręty do drewna)

screws-87141_1280Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w branży przemysłowej. Niemalże wszystko co nas otacza ma w sobie drewniane elementy. Do tworzenia tych konstrukcji niezbędne będą odpowiednie wkręty.

Wkręty do drewna i płyt wiórowych wykonane być muszą z solidnych i trwałych materiałów. Wkręty do drewna różnią się od siebie przede wszystkim kształtem łba. Są to wkręty z łbem walcowym, stożkowym, podkładowym, klucz, a także euro łeb stożkowy, walcowy, podkładkowy oraz konfirmat. W przeciwieństwie do np. wkrętów samowiercących do ich montowania można użyć zarówno klasycznych śrubokrętów, jak i specjalistycznych narzędzi pozwalających na zautomatyzowanie całego procesu. Pamiętać należy, że do specyfiki konkretnego materiału należy dobrać odpowiedni wkręt. Na przykład do płyt wiórowych o małej gęstości stosuje się konfirmaty i eurowkręty. Takie wkręty najlepiej łączą tego typu płyty, a co za tym idzie tworzą solidną i wytrzymałą konstrukcję. Wkręty to przedmiotów drewnianych jako elementy złączne powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, odporne na uszkodzenia, rdzę i inne szkodliwe czynniki. Dzięki temu wytwarzane bądź naprawiane produkty okazują się trwałe i służą nabywcy nawet przez wiele lat.

Nie można zapomnieć, że wkręt wykorzystany do niewłaściwego materiału nie będzie odpowiednio spełniał swojej funkcji. Jeśli do stworzenia konstrukcji drewnianej wykorzystamy wkręty samowiercące, które stworzone są do elementów metalowych, to nie tylko zniszczymy materiał, ale również i same wkręty