Jakość obrazu w kamerce samochodowej

Jakość obrazu w kamerce samochodowej

Jakość obrazu rejestratora jazdy to najważniejszy czynnik, który powinien nami kierować przy wyborze kamerki. Większość ludzi, kupując kamerę zwraca jednak uwagę jedynie na rozdzielczość. Ale to przecież nie wszystko. Przykładowo jasność obiektywu również ma znaczenie. Co jeszcze wpływa na jakość obrazu?

Ocena jakości obrazu

Zanim przejdziemy do podstawowych parametrów, doradzimy Wam, jak sprawdzić naocznie jakość obrazu. Dobrze wiemy, że wielu producentów przechwala się super parametrami – najwyższa rozdzielczość Super Full HD, niezwykle jasny obiektyw i szeroki kąt widzenia. Reklamy sobie, a rzeczywistość sobie. Często dopiero po zakupie kamerki orientujemy się, że to, co obiecywali producenci, nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Warto więc przed dokonaniem zakupu pooglądać filmiki na Youtubie, wykonane daną kamerką. Musimy jednak brać również poprawkę na kompresję video, jaką serwuje nam ten serwis. W ten sposób uda nam się jednak dokonać wstępnej selekcji produktów.

Rozdzielczość i prędkość klatkowa

Dobry rejestrator jazdy powinien mieć rozdzielczość minimum Full HD, czyli 1920×1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Coraz częściej możemy się też spotkać z kamerkami narywającymi w rozdzielczości 2304×1296, a więc Super Full HD. Znaleźliśmy nawet rejestrator Orllo Razor z rozdzielczością 2560×1440, czyli QHD. Prócz doskonałej rozdzielczości kamerka ta oferuje nam także funkcję HDR, filtrowanie szumów 3D, inteligentną auto-ekspozycję i niwelowanie drgań. Mamy więc pewność, że na kamera zarejestruje numery tablic rejestracyjnych nawet przy słabym oświetleniu. Poza tym kąt widzenia obiektywu wynosi tu aż 170 stopni!

W kamerce ważny jest również przetwornik, czyli matryca. To bardzo istotny podzespół w rejestratorze. Przetwarza on obraz rzeczywisty na postać cyfrową. Minimalna rozdzielczość matrycy powinna wynosić 2 Mpix.

Obiektyw i wartość przysłony

Obiektyw również gra dużą rolę w jakości obrazu. Rzadko jednak znajdziemy szczegółowe parametry w ofertach producentów. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany obiektyw (szkło czy plastik?), ile ma warstw, a także jaka jest wartość przysłony (im niższa tym lepsza).

Dodaj komentarz