Jak wybrać nowoczesny i wydajny grzejnik do własnego domu?

radiator-250558_640

Własny dom jednorodzinny to ogromny komfort i niezależność. W przeciwieństwie do tradycyjnego mieszkania w bloku, dom gwarantuje nam ciszę i spokój. Aby jego użytkowanie było jak najbardziej wygodne, należy pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Tylko profesjonalna izolacja akustyczna oraz termiczna, a także nowoczesne sprzęty i instalacje umożliwią nam komfortowe codzienne funkcjonowanie.

Odpowiednia izolacja termiczna

Rynek budowlany stale się rozwija i obecnie producenci oferują nam coraz bardziej korzystne rozwiązania, dzięki którym zachowamy optymalną temperaturę w domu nawet w okresie surowej zimy. O izolacji termicznej warto pomyśleć już w fazie projektu domu tak aby móc wykorzystać proste pomysły, dzięki którym zatrzymamy ciepło w pomieszczeniach. Korzystnym rozwiązaniem będzie usytuowanie garderoby przy zewnętrznej ścianie budynku czy wyścielenie podłogi na strychu sianem. Istotne są również odpowiednio wysokie fundamenty, które zniwelują ryzyko występowania wilgoci. Wreszcie czas pomyśleć o odpowiednim grzejniku. Czym się kierować, aby wybrać ten najbardziej wydajny?

Wybór grzejnika – na co zwrócić uwagę?

Wybór grzejnika cieplnego to zadanie bardziej odpowiedzialne niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Powinniśmy zwracać uwagę na wiele istotnych czynników. Należą do nich moc cieplna, która musi być sprawdzona i zarejestrowana, możliwość łatwego i szybkiego montażu oraz walory estetyczne. Grzejnik nie może być zasłonięty przez meble, gdyż wiązałoby się to z utratą ciepła. Z tego powodu jego estetyczny wygląd odgrywa bardzo ważną rolę. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wybór grzejników Buderus, lakierowanych proszkowo przez wypalanie, o wysokiej odporności na zarysowania i odpryski. To bardzo istotna zaleta, gdyż, jak wiadomo, grzejnik kupujemy z reguły raz na wiele lat. Obecnie, producenci umożliwiają klientom wybór dowolnego koloru grzejnika, jednak wiadomo, że to biel nadaje mu najbardziej schludny wygląd.

Grzejnik dopasowany do pomieszczenia

Kształt i rozmiar grzejnika jest uzależniony od pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Szczególną uwagę należy zwrócić na grzejniki łazienkowe. Powietrze w łazience jest o wiele bardziej wilgotne, a samo pomieszczenie cechuje się zazwyczaj niewielkimi rozmiarami. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem wybór łazienkowych grzejników Buderus, które można zamontować tuz pod sufitem o kształcie, umożliwiającym suszenie ręczników.

Łatwa regulacja grzejnika

Aby użytkowanie grzejnika wiązało się z jeszcze większym komfortem, podczas wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na charakterystykę jego pracy. Korzystnym będzie funkcja szybkiego nagrzewania się grzejnika. Ważna jest także możliwość prostej regulacji.

Wydajność czyli moc cieplna

O wydajności grzejnika świadczy przede wszystkim jego moc cieplna. Aby określić optymalną moc cieplną grzejnika należy określić kilka istotnych czynników. Należą tu wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie oraz jego umiejscowienie w budynku. Temperatura w pokoju dziennym, kuchni czy przedpokoju powinna wynosić 20 st. C, natomiast w łazience – 24 st. C.

Właściwa temperatura to bardzo istotna kwestia, umożliwiająca codzienne funkcjonowanie w domu. Pamiętajmy, że izolacja wykonana ze styropianu, ogrzewanie podłogowe czy wreszcie wydajny grzejnik to inwestycje na lata, które pozwolą zachować właściwy stan techniczny budynku oraz wpłyną pozytywnie na samopoczucie i stan zdrowia jego mieszkańców.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *