Bezpieczne prace w ogrodzie

gardener-59727_640Wiosna jest idealną porą na rozpoczęcie prac remontowych, ogrodowych czy budowlanych. Praca w ogrodzie większości osób sprawia dużą przyjemność. Należy jednak pamiętać, żeby była ona nie tylko satysfakcjonująca, ale również bezpieczna. W ogrodzie często mamy do czynienia z różnymi zabrudzeniami, środkami ochrony roślin lub nawozami. Konieczne dlatego jest zaopatrzenie się w odpowiednią odzież ochronną i akcesoria niezbędne do pracy.

Podstawowym ubiorem ogrodnika są spodnie i kurtka, wykonane z odpowiedniego, oddychającego materiału. Odzież robocza powinna zawierać domieszkę bawełny, która sprawi, że będzie ona przewiewna. Natomiast poliester w składzie zagwarantuje mocną strukturę, odporną na przetarcia i uszkodzenia. Odzież nie powinna krępować ruchów, dlatego na rynku są dostępne ubrania w różnych fasonach i rozmiarach. Dzięki temu bez trudu można je dobrać do własnej postury.
Odzież ochronna powinna nie tylko zapewnić ochronę przed zimnem, ale również przed ostrymi narzędziami i przypadkowym przecięciem materiału.

W okresie wiosennym i letnim dobrze pracuje się w tzw. „ogrodniczkach”, które nie krępują ruchów, a szelki pozwalają odpowiednio dopasować spodnie do sylwetki. W chłodne dni natomiast dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w kalesony. Świetnie sprawdzą się również spodnie „bojówki”, w których można wygodnie przechowywać mniejsze narzędzia.
Górną część odzieży ochronnej powinna stanowić bluza lub kurtka zaopatrzona w otwory wentylacyjne z siatki, zamykane na suwak i zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.

Wysokogatunkowa odzież robocza i ochronna zapewni bezpieczeństwo każdemu, kto jest narażony na wszelkiego rodzaju urazy podczas wykonywania różnych prac ogrodowych. Dobrze dobrane ubranie i akcesoria sprawią, że wysiłek fizyczny mniej odbije się na naszym zdrowiu.