Bałkańska perła – Bośnia i Hercegowina

path-427556_640Dzika przyroda, bałkańska kultura a przede wszystkim barwna i burzliwa historia – takie właśnie atrakcje zapewnia przybyłym turystom Bośnia i Hercegowina (min. w ofercie biura podróży z Bielska-Białej). Interesujący i ciągle mało popularny kraj to ciekawa propozycja nie tylko na lato. Jakie przyjemności proponuje nam to niewielkie położone nad brzegiem morza Adriatyckiego państewko?

Bośnia i Hercegowina to obszar górzysty o dużym zalesieniu. Ponad połowę jej terytorium stanowią lasy a 90% góry – masyw Gór dynarskich, gdzie rzeki wyrzeźbiły głębokie wąwozy o pionowych ścianach. Jest więc rozwiązaniem dla turystów spragnionych bezpośredniego kontaktu z naturą. I chociaż to właśnie góry przyciągają podróżników z całej Europy, zwolennicy nadmorskich kąpieli również znajdą coś dla siebie. Na 20-kilometrowym odcinku wybrzeża, znajduje się tylko jedna, chętnie odwiedzana miejscowość – Neum. Co ciekawe, warunki atmosferyczne pozwalają na intensywny odpoczynek na kamienisto-żwirowej plaży nawet sześć miesięcy w roku! Pracownicy biura podróży z Bielska-Białej dodają, że „Miasto to oddziela północną część Chorwacji od południowej. Położone jest na kilkukilometrowym odcinku wybrzeża dalmatyńskiego pomiędzy chorwackimi miejscowościami. Wprawdzie nie jest to miasto należące do Chorwacji, jednak posiada równie chorwacki klimat, a to za sprawą licznych turystów przemierzających ten odcinek Bośni i Hercegowiny w drodze do Dubrownika. Podobnie jak chorwackie, nadmorskie miejscowości, Neum wkomponowane jest w malowniczy, górzysty krajobraz. Każdego dnia jego mieszkańców wita spokojna zatoka”.

Na koniec warto dodać, że przelot z Warszawy do pobliskiego Dubrownika trwa ledwo ponad godzinę. Turyści z Unii Europejskiej nie potrzebują tutaj wizy, chyba że planują pobyt dłuższy niż 90 dni. Problemu nie sprawi również komunikacja – powszechnym jest bowiem nie tylko język bośniacki, ale również angielski czy niemiecki.